/
Witold Romer (1900-1967)

Biogram

 

Witold Romer (1900-1967) – urodzony we Lwowie (studiował chemię na Politechnice Lwowskiej) fotograf i fotografik, wykładowca akademicki. W 1931 r. przejął kierownictwo nad Katedrą Fototechniki na lwowskiej uczelni.  Rok później opracował autorską technikę izohelii, która zyskała szeroki rozgłos w świecie, zwłaszcza wśród fotografów z późniejszego powojennego kręgu wrocławskiego, którzy często odwoływali się do niej w swojej twórczości (jak np. Henryk Derczyński). Pisała o izohelli Janina Mierzecka, która również stosowała tę metodę: „Izohelia polega na umiejętnym rozdzieleniu poszczególnych tonów obrazu biało-czarnego oraz podkreśleniu tylko kilku istotnych, a wyeliminowaniu innych zbędnych. Nie każdy obraz można ‘bezkarnie’ opracować w izohelii i nie każdy da pożądany wynik. Często stosowany bezmyślnie i nieumiejętnie jako ‘technika dla techniki’ staje się nieczytelny i nieciekawy”[1]. W 1935 Romer doktoryzował się w dziedzinie chemii fizycznej na Politechnice Lwowskiej.

Podczas wojny przebywał w Anglii, pracując w laboratoriach Kodaka, a także dla brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Po wojnie osiadł we Wrocławiu, uzyskał habilitację na tamtejszej Politechnice. Czynnie realizował się w dziedzinie fotografii. „Zrobił zdjęcie odbudowywanego mostu Grunwaldzkiego i nowo powstałego bloku na placu Nowy Targ, i przejeżdżającego przez most Uniwersytecki tramwaju. Z dachu uniwersytetu sfotografował wrocławską starówkę i zatytułował ją ‘Panoramą zniszczonego miasta’. Na pierwszym planie figura świętego, na drugim - opadająca na pozbawione dachów budynki mgła przypominająca dym”[2]. W 1956 r. Romer dołączył do grupy 100 najważniejszych światowych fotografików, stając się honorowym członkiem Międzynarodowego Związku Artystów Fotografików.

Zmarł w 1967 r.; został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu. W 2010 r. wnuczka Romera w rodzinnym domu podczas prac porządkowych odnalazła 1200 szklanych negatywów. 4 lata później na wrocławskim Rynku został zaprezentowany wybór 50 wybranych prac z owego znaleziska.

Reportaż poświęcony fotografowi zrealizowany przez Polskie Radio Wrocław można przczytać – i odsłuchać – pod tym linkiem.