/
Wojciech Mecwaldowski

Biogram

 

Wojciech Mecwaldowski (ur. 5 kwietnia 1980 roku w Dusznikach-Zdroju) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Wychowywał się w Kłodzku, gdzie ukończył szkołę średnią. Ponieważ, jak twierdzi, już w dzieciństwie chciał zostać aktorem, po maturze próbował (bezskutecznie) zdawać do Szkoły Filmowej w Łodzi, dostał się jednak do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Od 2001 roku grywał role epizodyczne w serialach telewizyjnych, w 2003 roku zadebiutował jako aktor teatralny na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu w spektaklu „Azyl” według Maksyma Gorkiego w reżyserii Krystiana Lupy. Z tą sceną był związany w latach 2004–2008. W 2004 roku ukończył studia na PWST.

W trakcie swojej kariery Mecwaldowski współpracował m.in. z działającymi we Wrocławiu twórcami kina niezależnego. Pojawiał się np. w obsadzie filmów braci Matwiejczyków: Dominika („Krótka histeria czasu”, 2006; „Rzeźnia numer 1”, 2006; „Związek na odległość”, 2008) oraz Piotra („Piotrek Trzynastego”, 2009), którzy zdjęcia do swoich produkcji realizowali w stolicy Dolnego Śląska i jej okolicach. Za rolę w „Rzeźni numer 1” aktor został nagrodzony na Young Film Festival we Wrocławiu.

Mecwaldowski pracował  także z wywodzącym się z wrocławskiego środowiska offowego reżyserem Bodo Koxem: wystąpił w jego ostatnim niezależnym filmie „Nie panikuj” (2007), opowiadającym o losach trójki życiowych nieudaczników. W roku 2011 aktor zagrał również w etiudzie Koxa „Księżycowa rzeka” (reżyser zrealizował ją w ramach podjętych rok wcześniej studiów  w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi). To także w „Dziewczynie z szafy” (2013) tego samego reżysera Mecwaldowski wcielił się w jedną ze swoich najważniejszy ról, kreując Tomka, bohatera cierpiącego na zespół sawanta i z tego powodu niekomunikującego się ze światem przy pomocy słów. Za tę kreację aktor otrzymał nagrodę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Drugi istotny film w jego karierze to „11 minut” Jerzego Skolimowskiego (Polska–Irlandia 2015), gdzie zagrał mężczyznę obsesyjnie zazdrosnego o swoją żonę. Obraz ten otrzymał m.in. Wyróżnienie Specjalne Jury Młodych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Mecwaldowski znany jest jednak przede wszystkim z ról w filmach i serialach gatunkowych: komediach („Testosteron”, reż. Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz, 2007; „Lejdis”, reż. Tomasz Konecki, 2008), kryminałach („Pitbull”, 2005–2008; „Trzeci oficer”, 2008) czy produkcjach wojenno-przygodowych („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, reż. Patryk Vega, 2012; „Czas honoru”, 2008–2013). Zagrał również w kilku serialach, których akcja rozgrywa się we Wrocławiu i które wykorzystują wrocławskie plenery – wśród nich warto wymienić „Falę zbrodni” (2003–2008), „Pierwszą miłość” (2004–2016) czy „Tancerzy” (2009–2010). Zwłaszcza w tym ostatnim stolica Dolnego Śląska odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie w drugim sezonie, w którym reżyser Wojciech Adamczyk zaczął szeroko wykorzystywać wrocławskie plenery. Aranżowane w miejskiej przestrzeni układy choreograficzne (na przykład na Rynku w odcinku 11. pod tytułem „Uwierzyć w siebie”) stały się w ten sposób jedną z wizualnych atrakcji serialu[1].

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 


[1]    Zob. Ł. Demby, Widzialne miasta, [w:] Wrocław i film, red. S. Kucharska, K. Jachymek, Warszawa 2012, s. 25–26, http://otworzksiazke.ceon.pl/images/ksiazki/wroclaw_i_film/wroclaw_i_film.pdf [dostęp: 20.07.2016].

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię aktora można przeczytać pod tym linkiem.