Ząbkowice Śląskie

wróć


 

Słowa kluczowe? Niemieckie Frankenstein; najwyższa krzywa wieża w Polsce (2,14 m odchylenia od pionu); ruina zamku książęcego; wpisana na listę zabytków historyczna zabudowa. No i stosunkowo rzadki przypadek: Ząbkowice Śląskie uniknęły zniszczeń podczas II wojny; szczęśliwie nie przebiegał tędy front. To nie Strzelin ani Głogów, tutejszej substancji architektonicznej nie poturbowano. Może więc dziwić, że miasto tak fotogeniczne przez długie lata nie było plenerem filmowym. Do czasu.

Bo sytuacja ostatnio diametralnie się zmieniła. To w Ząbkowicach kręcono niektóre sceny „Pokotu” (2016) Agnieszki Holland, opartego na powieści ekologiczno-kryminalnej Olgi Tokarczuk. To tu Arkadiusz Jakubik – tym razem jako reżyser – realizował część planu zdjęciowego swojej „Prostej historii o morderstwie” (2016). To nie koniec, bo też mroczny serial „Komisja morderstw” (2016) kręcono w tutejszym plenerze. Być może pochodzący z Ząbkowic Krzysztof Skonieczny również tu podejmie się realizacji jakiejś swojej nowej produkcji, skoro wysoko ceni dolnośląskie lokacje? Kto wie.

Wiadomo jednak, że nie samym filmem żyło to miasto: pochodził stąd również poeta Krzysztof Śliwka i Ewa Sonnenberg, która wychowywała się w pobliskim Budzowie. Tyle tekst. Pora na ilustracje.

 

 

 

Foto: Michał Czekański
Tekst: Grzegorz Czekański