/
Zbigniew Czwojda

Biogram

 

Zbigniew Czwojda (1949) – muzyk jazzowy (trębacz), pedagog. Wychowywał się w Górze. Doświadczenie jazzowe zdobywał, występując w grupach Freedom (I nagroda na Festiwalu Jazz nad Odrą, 1971) oraz Big-Band Wrocław. Był jednym z liderów formacji Crash (z którą zdobywał międzynarodowe sukcesy i uznanie recenzentów muzycznych) oraz Sami Swoi. „Pod jego kierownictwem Sami Swoi występują na najważniejszych festiwalach jazzowych Europy m.in. Pori Jazz (Finlandia) oraz North Sea Jazz Festival w Hadze (Holandia). Lata 1981-1990 to występy głównie na terenie Europy Zachodniej, a w Polsce trasy koncertowe z Andrzejem Rosiewiczem, Heleną Vondráčkovą i in.”[1].

W latach 1974-77 brał udział w nagraniach Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Występował również w combo jazzowym Spisek Sześciu.

W 1998 r. wraz z żoną Mirosławą otworzył Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, której jest dyrektorem i wykładowcą. W latach 2000-2006 prezesował Polskiemu Stowarzyszeniu Jazzowemu we Wrocławiu.

 

Nagrody i wyróżnienia:

– brązowy medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis (2005).

 

Twórczość

 

Dyskografię na portalu Discogs można przejrzeć pod tym linkiem.