/
Zofia de Ines

Biogram

 

Zofia de Ines (Zofia de Ines-Lewczuk, 1947) – scenografka i kostiumografka. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki i Studium Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutowała we Wrocławiu w Teatrze Współczesnym w 1975 r. realizacją kostiumów do „Białego Małżeństwa” w reżyserii Kazimierza Brauna na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza. Współpracowała z tym reżyserem również przy przedstawieniach „Kleopatra i Cezar" (na podstawie Cypriana Kamila Norwida), "Anna Liwia" (według Macieja Słomczyńskiego na podstawie Jamesa Joyce'a) i "Operetka" (na podstawie Witolda Gombrowicza).  W Teatrze współczesnym pracowała także przy spektaklach m.in. Krzysztofa Babickiego i Jerzego Jarockiego. Była wieloletnią współpracowniczką Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

Mówiła po latach: „Nigdy nie interesował mnie tylko kostium, jaki istnieje w podręcznikach kostiumologii, ale też średniowieczna sylwetka, w wykonaniu dzisiejszym. W teatrze występują różne postacie, nie tylko królowie, je też trzeba ubrać. Staram się tworzyć własną opowieść na ich temat. Ubierając zawsze coś przemycam ze współczesnego świata. Jeżeli będzie to współczesna sztuka, to pokazuję rzeczy noszone przez ludzi na ulicy”[1].

Jej dorobek zawodowy obejmuje realizacje scenograficzne i kostiumograficzne w ponad 150 przedstawieniach w Polsce i za granicą.

 

Twórczość

 

Przeczytaj więcej pod tym linkiem.