/
Eugeniusz Dębski

Biogram

 

Eugeniusz Dębski (pseud. Ed, Gieno, Owen Yeates) - ur. 1952 w Truskawcu, który wówczas znajdował się w województwie lwowskim, a to - w ZSRR, obecnie Ukraina. Od pomyślnie zdanych egzaminów wstępnych na wrocławską rusycystykę mieszka we Wrocławiu. Na swoim koncie ma kilkanaście powieści z nurtu SF i fantasy, thriller SF, melanże powieści sensacyjnych i fantastycznych. Niemal setka napisanych opowiadań opublikowana została na łamach "Fantastyki", "Nowej Fantastyki", "Fenixa", "Portalu", "Magazynu Fantastycznego" i "Science Fiction" - kilka z nich zostało przetłumaczonych na niemiecki, węgierski, czeski i rosyjski. W dawnych dobrych czasach trzy powieści prezentowane były na antenie III programu Polskiego Radia; Teatr Polskiego Radia prezentował adaptację powieści "Śmierć magów z Yara", poza tym w radiu również można było posmakować słuchowisk - własnych adaptacji opowiadań i napisanych specjalnie dla radia tekstów. W konkursie na słuchowisko dla PR zajął II miejsce, zaraz - co bardzo Jacka Inglota uradowało - po rzeczonym autorze z Wrocławia. 

Współpracował, tworząc opowiadanie "ze świata", przy tworzeniu gry "Crime Cities". Otrzymał nagrodę Śląskiego Klubu Fantastyki "Śląkfa", kilkakrotnie nominowany do nagrody Zajdla, jednak nigdy jej nie zagarnął. Natomiast jest jedynym pisarzem na świecie posiadającym aż dwie nagrody specjalnie dlań ustanowione: Nagrodę Nagrodę Mątwy i "Srebrnej Muszli". Dzięki jego staraniom w 1999 roku powstało stowarzyszenie zrzeszające pisarzy zajmujących się fantastyką "Asocjacja Polskich Pisarzy Fantastycznych". Wobec nikłego zainteresowania środowiska profesjonalnych autorów utworzeniem "gildii zawodowców", po trzech latach zwinął APPF, zniknęła z mapy nagród ta, która miała być bardzo miarodajną - "Srebry Glob". 

Tłumaczy fantastykę rosyjską: Bułyczow, Pierumow, Wasiljew, Rybakow, Jes'kow, Łazarczuk, Loginow, Kamsza, Ugriumowa, Oldie, Kudriawcew i inni. 

 

Twórczość

 

Pełna bibliografia autora dostępna jest pod tym linkiem.

 

/
Omówienie

 

Recenzja książki "HELL-P" jest dostępna pod tym linkiem.

/
Omówienie 2

 

Recenzja książki "Russian impossible" jest dostępna pod tym linkiem.

/
Omówienie 3

 

Wywiad związany z powieścią "Moherfucker" jest dostępny pod tym linkiem.