/
Karl Hansen

Biogram

 

Karl Hansen (ur. 1988) - studiował gospodarkę przestrzenną na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu; stypendysta prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury (2011). Publikował swoje zdjęcia m.in. w dwóch kryminałach Wojciecha Korycińskiego: Tajemnice ulicy Pańskiej (2010), Niebieskie zakony (2013) oraz w projektach literackich wydawnictwa Kiklop.

Swoje prace fotograficzne opiera na obserwacji światła i relacji przestrzennych w naturze i krajobrazie miejskim (jego fotografie są inspirowane modernistycznymi teoriami miasta). Częstym motywem fotografii jest zderzenie dwóch typów doświadczeń: człowieka oswojonego, funkcjonującego w harmonii z naturą i człowieka przerażonego dzikością wielkomiejskiej cywilizacji. Efektem tych zderzeń jest ciągłe przemieszczanie się i poszukiwanie nowych elementów i związków przestrzennych, stąd częsta u autora poetyka skrótu wyrażająca się w konwencji fotograficznej migawki, notatki z emocji miejsca.

Więcej fotografii na stronie internetowej: www.karlhansen.pl

 

Twórczość

Wystawy indywidualne:

"Modernizm w architekturze miasta", Bolko / Świdnica (2012);
"Wyspa spokoju, Galeria przy Van Gogha" / Warszawa (2014);
"Oszustwo w obrazie", Fotogaleria MBP / Opole (2014)

 

Wystawy zbiorowe:

"Zestaw 2013 – wystawa pokonkursowa", Teatr / Świdnica (2013);
"Wystaw się w CSW", Centrum Sztuki Współczesnej / Toruń (2013)

 

/
Próbka

Drzewa

Uwieczniam ten motyw od momentu rozpoczęcia fotograficznej przygody. Wszędzie gdzie jadę, staram się znaleźć ciekawe i piękne kształty drzew. Czasami są to drzewa nękane wiatrami, czasami potężne i niewzruszone. Drzewa, jako coś wyjątkowego, towarzyszą mi od zawsze i są dla mnie symbolem niezłomności i walki.

 

 

 

Modernizm w architekturze Świdnicy

Fotografie zostały wykonane w ramach realizacji stypendium artystycznego Prezydenta Świdnicy w 2011 roku. Częścią projektu była próba udokumentowania ciekawych elementów zabudowy modernistycznej znajdującej się w Świdnicy. Zwieńczeniem była wystawa pokazująca, jak wiele świdnickich budynków wiąże się z tym niezwykłym nurtem w historii architektury, i jak prężny był to okres w tworzeniu.

 

 

Smak Dolnego Śląska

Obrazy zawarte w tym albumie to osobiste i subiektywne notatki fotograficzne, które są bardzo zakorzenione w miejscach i wiążą się ze szczególnymi dla mnie chwilami. Wynikają z potrzeby udokumentowania emocji, lecz wszystko jest płynne, zaciera się i zmienia swoje znaczenie. Z biegiem czasu notatka jest odczytywana i rozumiana inaczej, niż zamierzał autor i późniejsza wielość interpretacji sprawia, że można powrócić do przestrzeni, w której się było z różnymi, nowymi emocjami. Za każdym razem jest to odkrywcza dla mnie samego ścieżka. 

 

Tajemnice

Fotografie zostały wykonane do powieści kryminalnej Tajemnice ulicy Pańskiej Wojciecha Korycińskiego, która została wydana w 2010 roku i stylistycznie są interpretacją fabuły, która wodzi czytelnika za nos, stawiając go w sytuacji ciągłej niepewności. W momencie, gdy ten utwierdza się w przekonaniu, że wie, jak potoczą się dalej losy bohaterów, wszystko się zmienia i teoria upada. Akcja powieści ma miejsce w Świdnicy i tam zostały wykonane również fotografie.

 

Wyspa spokoju

Fotografie są częścią większego zbioru zdjęć dotyczącego punktu styku człowieka i natury. Anektowania dzikiej przestrzeni przez człowieka, jak i wkraczania przyrody do miasta, odradzania jej w miejscach, gdzie kiedyś występowała naturalnie. Ważnym, a może i najważniejszym, aspektem tego projektu jest próba odnalezienia miejsc, gdzie człowiek współistnieje jako część natury, szanuje ją i chroni. Ten fragment fotograficznej dokumentacji pochodzi z wyjazdów na norweską wyspę Hitra.

 

 

 

Karl Hansen