/
Adam Lizakowski

Biogram

 

Adam Lizakowski (1956) – polsko-amerykański poeta, fotograf, tłumacz poezji amerykańskiej m.in. Walta Whitmana, Williama Carlosa Williamsa, Allena Ginsberga, Langstona Hughesa, Carla Sandburga; także z angielskiego przełożył ponad 50 wierszy chińskiego filozofa i poety Lao Tse, oraz wiele wierszy Rumiego. Od wielu lat promotor kultury polskiej za granicą. Studiował na Uniwersytecie Northwestern, gdzie uzyskał tytuł magistra w creative wriitng poetry. Prowadzi warsztaty poetyckie kreatywnego pisania poezji w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Współpracuje z amerykańskimi pismami literackimi m.in. z pismem akademickim "Tri Quarterly".

Mieszkał w Pieszycach i pracował w Zakładowym Domu Kultury "Prządka" na stanowisku instruktora teatralnego. W 1981 w momencie wybuchu stanu wojennego przebywał w Austrii i zdecydował się na emigrację do USA. Mieszkał w San Francisco od 1982 do 1991. Obecnie mieszka w Chicago.

Debiutował w 1980 na łamach warszawskiego "Tygodnika Kulturalnego". Na emigracji publikował na łamach paryskiej "Kultury", nowojorskiego "Nowego Dziennika". Jest członkiem redakcji miesięcznika "Życie Kolorado" wydawanego w Denver w stanie Kolorado. Twórczość jego była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski.

Współzałożyciel grup poetyckich "Krak" w Los Angeles-San Francisco oraz "Niezapłacony Rent" w Chicago. Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego "Razem" wydawanego w San Francisco w latach 1986–1989 i kwartalnika poetyckiego "Dwa Końce Języka" w latach 1993–1996 w Chicago. W Polsce współpracuje z "Zeszytami Poetyckimi" oraz "Rocznikiem Dzierżoniowskim". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz korespondentem zagranicznym „Rocznika Dzierżoniowskiego”.

 

Twórczość

 

Poezja:

"Złodzieje Czereśni wydanie amerykańskie" (1990);
"Trylogia Sowiogórska";
"Legenda o Poszukiwaniu Ojczyzny" (2001);
"Dzieci Gór Sowich" (2007);
"Pieszyckie Łąki" (2010);
"156 Listów poetyckich z Chicago do Pieszyc" (2012);
"Bogaty Strumień – Dzierżoniów" (2012);
"Wiersze spod Krzywej Wieży" (2014);
"Bielawa. Randka Trzech Sylab" (2014);
"40 Listów Poetyckich z Chicago do Pieszyc" (2014);
"Dziennik pieszycki" (2016);
"Jak zdobyto Dziki Zachód" (2017).