Kradzież 16 obrazów z Lubiąża
01.04.1994

wróć

Z Lubiąża tego dnia skradziono 16 dzieł sztuki, w tym dzieła twórców śląskich i niemieckich z XVIII i XIX w (po kilku latach część z nich odzyskano w Niemczech).

„Początkowo prasa donosiła o skradzionych 12 obrazach, lecz ostatecznie okazało się, że skradziono 16 obrazów. Przestępcy zaskoczyli muzealników i miejscowe służby ochrony. Włamywacze przedostali się na dach kościoła, po którym przeszli w kierunku pomieszczeń klasztornych. Z dachu przedostali się na niszę okienną (ok. 10 m nad poziomem gruntu), delikatnie usunęli metalowe szprosy w oknach. Po wypchnięciu okien magazyny stały dla nich otworem [1]”.

Muzealnicy zwracali później uwagę na przypadkowy charakter skradzionych dzieł sztuki, co nie wskazywałoby na zleconą kradzież. Z drugiej strony starannie zatarte ślady mogą świadczyć o profesjonaliźmie rabusiów.

 

.1 Zob. http://old.nimoz.pl/pl/wydawnictwa/wydawnictwa-nimoz/cenne-bezcenne-utracone-1/cenne-bezcenne-utracone-archiwum/2000/nr-12000/wielkie-kradzieze-dziel-sztuki-kradziez-obrazow-z-pocysterskiego-klasztoru-w-lubiazu/print