Obcy musi fruwać

wróć


 

Reż. Wiesław Saniewski, 91’, Polska 1993

Urodzony we Wrocławiu Wiesław Saniewski to jeden z najbardziej znanych reżyserów mieszkających w stolicy Dolnego Śląska. Zanim zaczął tworzyć swoje filmy ukończył  Matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo był też krytykiem filmowym i scenarzystą. Rozgłos przyniósł mu film „Nadzór”- psychologiczne studium kobiety w ciąży odsiadującej wyrok w PRL-owskim więzieniu.

„Obcy musi fruwać” powstał w koprodukcji ze stroną niemiecką. Akcja toczy się w Berlinie, tuż po zburzeniu muru. Polski reżyser przyjeżdża do stolicy Niemiec i wraz ze swoimi przyjaciółmi zaczyna pracować nad sztuką teatralną. Pierwotną realizację tego dzieła przerwało wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Teraz, kiedy nadeszła wolność, nastał czas powrotu do rozpoczętej sztuki. Okazuje się jednak, że może to nie być takie proste… Reżyser i jego współpracownicy próbują zebrać potrzebny budżet. Podejmują w tym celu różne działania, łącznie ze sprzedażą fragmentów berlińskiego muru. Przyświeca im jeden cel. Liczy się tylko realizacja spektaklu. Ich perypetie to zapowiedź rozpoczynającej się dominacji pieniądza w kulturze. Bohaterowie wpadają więc na pomysł pozyskania dla swoich planów wpływowego krytyka – na jego cześć wydają uroczyste przyjęcie.

Zdjęcia do filmu realizowano częściowo we Wrocławiu, a stolica Dolnego Śląska grała Berlin. W „Obcy musi fruwać” możemy zobaczyć wrocławski Dworzec Główny PKP, czy stację Wrocław Pracze. Kolejnym dolnośląskim plenerem Jugowice, do których również zawitała ekipa Wiesława Saniewskiego. Atelier dla produkcji była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

 

Przeczytaj więcej o filmie pod tym linkiem.

 

 

Oprac. Sebastian Sroka