/
Wacław Hryniewicz

Biogram

 

Wacław Hryniewicz (ur. 1949) – architekt, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W 1972 roku ukończył studia na wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1973-1984 był zatrudniony jako projektant w biurach projektowych Inwestprojekt i Miastoprojekt. Jest autorem m.in. projektów osiedli Nowy Dwór i Kuźniki, budynków na osiedlach Gądów i Kozanów oraz przy ulicy Piwnej, Ładnej, Nowowiejskiej i Jedności Narodowej, a także Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Pokoju, dziedzińca ratusza oraz wnętrz kawiarni Pod Gryfami i Lwowskiej. Przygotował także plan adaptacji Arsenału Wrocławskiego na Archiwum Budowlane i Muzeum Archeologiczne, Pałacu Królewskiego na Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Domu Aktora na Muzeum Etnograficzne.

W 1979 roku pracował w Kuwejcie i Algierii, gdzie zaprojektował m.in. Fintas Centre w Kuwejcie oraz dzielnicę Annaser w Algierze. Od 1984 roku prowadzi własne biuro architektoniczne we Wrocławiu. Jest laureatem Nagrody miasta Wrocławia.

 

Bibliografia:

"Encyklopedia Wrocławia", pod red. J. Harasimowicza, Wrocław 2000.

"Leksykon architektury Wrocławia", pod red. D. Demidowicz-Domanasiewicz i A. Rojkowskiej, Wrocław 2011.

"Atlas architektury Wrocławia", pod red. J. Harasimowicza, t. 1: "Budowle sakralne, świeckie budowle publiczne", Wrocław 1997.

"Atlas architektury Wrocławia", pod red. J. Harasimowicza, t. 2: "Budowle mieszkalne, budowle inżynieryjne i przemysłowe, parki, cmentarze, pomniki", Wrocław 1998.

 

 

Oprac. Barbara Matczak