/
Wiktor Jackiewicz

Biogram

 

 

Wiktor Jackiewicz - urodził się 19 marca 1932 w Łucku, zmarł 5 października 2018 we Wrocławiu. Architekt i profesor na Politechnice Śląskiej. W 1954 roku ukończył studia z architektury na Politechnice Śląskiej, dwa lata później architekturę na Politechnice Wrocławskiej. W roku 1964 otrzymał tytuł doktora, a w 1978 profesora. Od 1954 roku wykłada na Politechnice Wrocławskiej i Śląskiej.

Laureat ponad 20 konkursów architektonicznych, międzynarodowych i krajowych, z czego do najważniejszych należą I miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt Narodowego Teatru Serbskiego w Nowym Sadzie (1961), I miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt Centralnego Placu w Beczeju (Jugosławia) i był to projekt współtworzony z żoną, Krystyną PłAawską-Jackiewicz, która jest autorką pomnika znajdującego się na placu.

 

 

Oprac. Anna Marendziak

 

 

Źródła: „Encyklopedia Wrocławia” red. Jan Harasimowicz, wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2006, str. 312;
„Kto jest kim we Wrocławiu – informator biograficzny” red. Krzysztof Gluziński, wyd Fox, str. 157-158;
„Leksykon architektury Wrocławia” red. prowadzący Daria Demidowicz-Domasiewicz, Anna Rojkowska, wyd. Via Nova, Wrocław 2011, str. 983.

 

Strona autorska: http://wiktorjackiewicz.pl/

 

 

Twórczość

 

W kraju zrealizował ponad 20 autorskich projektów m.in. teatr w Łasku, sale koncertową Filharmonii Wrocławskiej, przemienną przestrzeń dla sceny „Na Świebodzkim” Teatru Polskiego, a także odbudowę i modernizację samego Teatru Polskiego, dzięki czemu poprawiły się akustyka i widoczność sceny. Zrealizował także trzy kościoły: w Pakosławsku, w Wilkowicach i w Kleszczewie.