/
Włodzimierz Bronic-Czerechowski

Biogram

 

Włodzimierz Bronic-Czerechowski (1928) – architekt, urbanista, wykładowca akademicki i teoretyk architektury. Od 1961 r. pracował we wrocławskim oddziale biura projektowo-badawczego Miastoprojekt. Najszerzej komentowaną realizacją architektoniczną Bronica-Czerechowskiego we Wrocławiu był jego wkład w powojenną odbudowę placu Nowy Targ (proj. razem z Jerzym Tarnawskim), gdzie zrezygnowano z pieczołowitych rekonstrukcji historycznej substancji architektonicznej – jakich dokonywano na Rynku czy Placu Solnym – na rzecz „elastycznych jednostek mieszkalnych” w duchu modernizmu.

Mówił o tym po latach: „Wcześniej budowało się powtarzalne budynki, które miały z góry zaplanowany układ mieszkań. My zaprojektowaliśmy trzy elementy konstrukcyjne domów, pozwalające elastycznie dopasowywać zabudowę do istniejącego układu ulic, a także kształtować różne elewacje. Można było także dowolnie zmieniać układ mieszkań. Przy budowie wykorzystywaliśmy m.in. kruszywo z gruzu, którym Wrocław był zawalony”[1].

Bronic-Czerechowski od lat postuluje przywrócenie fontanny Neptuna na pl. Nowy Targ – jak na razie bezskutecznie. Przeczytaj więcej o tym pod tym linkiem.

Po wyjeździe z Polski w latach 60. architekt zamieszkał i tworzył w Londynie. Wyróżniony w konkursach międzynarodowych.

 

Twórczość

 

Wybrane realizacje we Wrocławiu:

– Plac Młodzieżowy (nieistniejący, znajdował się pomiędzy ulicami Świdnicką a Ofiar Oświęcimskich);
– Dom Związków Twórczych;
– Osiedle Nowy Targ.