/
Wojciech Jarząbek

Biogram

 

 

Wojciech Jarząbek - urodził się 5 czerwca 1950r. we Wrocławiu. Architekt i członek NSZZ „Solidarność”. W 1973 r. ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej i w latach 1973-1978 pracował w biurze Inwestprojekt. Następne na przełomie lat 70. i 80., łącznie przez 6 lat, pracował w biurach projektowych w Kuwejcie, współtworząc wielkokubaturowe projekty m.in. Al Othman Complex i Audit Bureau Headquarters Fintas Center. W 1991 r. współzałożył prywatne atelier „Studio Ar-5” .

Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Nagrodę Wrocławia, tytuł Architekta Roku 1997 przyznawany przez Wydawnictwa Fachowe Bertelsmanna, II Nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt kompleksu Municipality&Town Planning Dpt. w Abu Zabi, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym Misawa Homes w Japonii i kilkakrotnie nagrody w plebiscycie „Najładniejszy budynek plombowy”.

 

Źródła:

„Encyklopedia Wrocławia” red. Jan Harasimowicz, wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2006, str.321

„Kto jest kim we Wrocławiu – informator biograficzny” red. Krzysztof Gluziński, wyd.Fox, str. 171-172.

 

 

Oprac. Anna Marendziak

 

 

 

Twórczość

 

Jest autorem wielu charakterystycznych dla Wrocławia budowli takich jak kościół Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Wejherowskiej, Dom Handlowy „Solpol” i „Solpol 2” przy ul. Świdnickiej, willa przy ul.Ukraińskiej 4a, plomba przy wybrzeżu Wyspiańskiego 36, i Millenium Towers przy ul. Strzegomskiej. Opracował także projekt Muzeum Rysunku we Wrocławiu. Jest także współprojektantem osiedla mieszkaniowego Nowy Dwór i koncepcji urbanistycznej osiedla Kuźniki.